Pożyczki pod zastaw nieruchomości – jak znaleźć najlepszą firmę?

 

Na rynku jest bardzo duża konkurencja firm parabankowych, które oferują pożyczki pod zastaw nieruchomości. Zatem można znaleźć i takie, gdzie proponowane warunki są stosunkowo uczciwe. Jednak koniecznie należy dokładnie czytać umowy i sprawdzać czy nie ma ukrytych kosztów, a także opłat.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości - jedyna możliwość dla osób ze słabym BIK

Osoby, które wpisane są w BIK czy BIG bądź innych biurach informacji kredytowej, nie otrzymają kredytu bankowego, gdyż już na wstępie ich wniosek zostanie odrzucony. Dla takich osób jedyną możliwością wyjścia z długów jest zaciągnięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości, gdzie nieruchomość jest formą poręczenia majątkowego. Warto jednak pamiętać, że w razie opóźnień ze spłatą zostaje ona przejęta przez podmiot udzielający kredytu. Poprzez nieruchomość rozumie się dom, mieszkanie własnościowe czy też działki i grunty, o ile nie są obciążone hipoteką.

Wartość pożyczki pod zastaw nieruchomości

 

Pożyczka pod zastaw nieruchomości nie jest tym samym, co kredyt hipoteczny, zatem kredytobiorcy nie chroni ustawa o kredytach. Zatem jest to umowa, która zostaje zawarta między dwiema stronami, w obecności notariusza. Wartość takiej pożyczki wynosi do 75% wartości nieruchomości, zatem w przypadku mieszkania o wartości 250 tys., można starać się o maksymalną kwotę kredytu wynoszącą 200 tys. Koszty pożyczki nie mogą przekroczyć 25% całkowitej kwoty pożyczki, jak i 30% całkowitej kwoty pożyczki w stosunku rocznym. Tak nakazuje ustawa antylichwiarska, która została znowelizowana 11 marca 2016 r.

Jak znaleźć najlepszą pożyczkę pod zastaw?

Przede wszystkim każdy wiarygodny pożyczkodawca powinien figurować w Krajowym Rejestrze Sądowym. Powinien on zostać dokładnie zweryfikowany. Dzięki temu można uzyskać wiele informacji na temat firmy, np.czy nie jest zadłużona, a także czy nie toczy się przeciwko niej postępowanie w Izbie Gospodarczej. Pożyczki pod zastaw nieruchomości wiążą się mimo wszystko z ryzykiem, gdyż wszelkiego rodzaju opóźnienia mogą skutkować przejęciem. Zatem przed zaciągnięciem warto dokładnie sprawdzić rejestr firm pożyczkowych, które mają uprawnienia do udzielania takiej formy kredytów i zostały one zweryfikowane przez Komisję nadzoru Finansowego. Na dzień dzisiejszy tylko 264 spółki mogą udzielać pożyczek pod zastaw nieruchomości. Należy także sprawdzić opinie o danej firmie na forach internetowych i wśród znajomych, a także skorzystać z porównywarki kredytowej, jeśli nie stać nas na konsultację z doradcą finansowym.

 

Działamy na terenie całej Polski