Pożyczka prywatna na wkład własny – czy to dobry pomysł?

 

Własne "M" marzy się większości Polaków, jednak wyśrubowane wymagania banków sprawiają, że wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania. Jednym z podstawowych wymogów, nakładanych przez banki na osoby prywatne, jest konieczność posiadania wkładu własnego, który nierzadko jest kwotą nieosiągalną.

Ile wynosi wkład własny?

Wysokość wkładu własnego jest określona przez przepisy i na chwilę obecną, jest to 20%. To oznacza, że bank udzieli pożyczki na 80% wartości nieruchomości, jeśli kredytobiorca wniesie własne środki w wysokości pozostałych 20%.

Jest to aż 1/5 wartości całego lokalu, co wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Średnich rozmiarów mieszkanie w większych polskich miastach, kosztuje średnio 300 tysięcy złotych, co oznacza że chcąc kupić lokal, należy wyłożyć z własnej kieszeni aż 60 tysięcy złotych. Dla większości osób, takie środki są po prostu nieosiągalne przez wiele lat, zwłaszcza biorąc pod uwagę konieczność wynajmowania mieszkania przez cały ten czas. Dlatego też coraz częściej rozważanym rozwiązaniem jest pożyczka prywatna na wkład własny. Czy to dobry pomysł?

Czym jest pożyczka prywatna?

Mianem pożyczki prywatnej określa się udzielenie środków finansowych jednej stronie przez drugą, którą w tym przypadku jest osoba prywatna. Podczas gdy w przypadku kredytu bankowego, poszczególne regulacje umowne są ściśle określane przepisami prawa - pożyczka prywatna oznacza większą swobodę w ustaleniach pomiędzy stronami.

Jakie zalety niesie za sobą pożyczka prywatna na wkład własny?

Jedną z największych zalet jest brak wpływu na zdolność kredytową. Wkład własny należy wnieść przed uzyskaniem ostatecznej pozytywnej decyzji o kredycie hipotecznym. To oznacza, że chcąc skorzystać z kredytu bankowego na wkład własny (co, notabene, jest zakazywane przez większość umów kredytu hipotecznego różnych banków) - obniżasz swoją zdolność kredytową, która i tak jest napięta do granic możliwości podczas zakupu własnego lokalu.

Dodatkową zaletą, jaką niesie za sobą pożyczka prywatna, jest możliwość uregulowania pomiędzy stronami wielu aspektów umowy. To nie tylko wysokość raty, ale również konsekwencje w przypadku niewypłacalności i wiele innych kwestii, które można uregulować w wybrany przez obydwie strony sposób.

Niewątpliwą zaletą pożyczek prywatnych jest również fakt, że ich udzielanie zazwyczaj trwa znacznie krócej. Może to mieć duże znaczenie, gdy chcesz zakupić nieruchomość w popularnej lokalizacji lub w korzystnej cenie.

Niebezpieczeństwa płynące za pożyczką prywatną

Podobnie jak w przypadku pożyczki bankowej, również przy zobowiązaniu prywatnym wskazać można pewne wady tego rozwiązania. Jedną z nich jest brak możliwości pełnej weryfikacji osoby, która użycza swoich środków. To oznacza, że jej intencje mogą nie być do końca czyste. W praktyce jednak, dzięki internetowi, coraz więcej informacji można sprawdzić i ocenić wiarygodność potencjalnego pożyczkodawcy. Dodatkowo, w sieci pojawia się coraz więcej stron, które łączą pożyczkobiorców z pożyczkodawcami prywatnymi. Dzięki temu możesz wybrać interesującą Cię ofertę bez zbędnego ryzyka.

 

Działamy na terenie całej Polski